S manželkou chceme dceři darovat rodinný dům i s přináležejícím pozemkem. Dcera je vdaná a chce přepis uskutečnit tak, aby se při něm vyloučil podíl jejího manžela. Jak toto zajistit?
- je tento přepis formou darování zpoplatněn?

- jaké nás čekají poplatky v rámci přepisu a za jaké konkrétní úkony?
- jak se vypořádá podíl SJM pro dceru za 20let manželství?
- jaké procento z ceny nemovitosti představuje výše notářských poplatků?
- spadá darovaná nemovitost do SJM (dceři, manželů)?
- závisí zpoplatnění darování na ceně nemovitosti?
- jak starý může být cenový odhad pro přepis?
- je způsob darování nejvýhodnější formou z hlediska finančního?
Děkuji, Ivoš.

ODPOVĚĎ:
- ano, nejedná se pouze o nějaký „přepis“, ale o převod nemovitosti formou darování na základě darovací smlouvy; Takové jednání, aby bylo dokonáno ze zákona vyžaduje zápis do katastru nemovitostí
- to je otázkou, pokud budete chtít darovací smlouvy sepsat u advokáta, musíte počítat s náklady (pokud by se jednalo o mimosmluvní odměnu, tedy odměnu, kdy se na ceně nedohodnete, cena se stanoví ve výši advokátního tarifu, tam máte přesný výčet toho, za co a kolik se u advokátů platí), také je možné že budete potřebovat úředně ověřenou plnou moc, je těžké takto stanovit celkovou cenu, tu lze odvodit dle konkrétního postupu, v případě vkladu do katastru nemovitostí poplatek činí 1 000 Kč, ale je možné, že se na něj dle konkrétní situace „nabalí“ ještě jiné poplatky, doporučuji se podívat na sazebník poplatků katastru nemovitostí, který najdete na jejich stránkách
- opět, toto je takto od stolu obecně říci hodně těžké; Podle zákona platí, že součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co slouží osobní potřebě jednoho z manželů, co nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl, co nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech, co nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví a co nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku; Pozor součástí společného jmění jsou také dluhy nabyté za trvání manželství; Při majetkovém vypořádání se postupuje tak, že se zjišťuje, co vše patří do společného jmění a co každému z manželů; Co patří do výhradního vlastnictví manželů jim zůstává, co mají společné se v ideálním případě dělí nebo vypořádává tak, že někomu připadne jedna věc, druhému jiná
- co se týče výše notářských poplatků, zde nedokážu přesně odpověď, dotaz je příliš obecný
- z výše uvedeného plyne, že dar do společného jmění nespadá
- darování není úplatný převod, není tedy předmětem daně z nabytí nemovitých věcí, tzn. daň z nabytí nemovitých věcí platit nebudete
- pro dceru bude dar osvobozený od daně z příjmů z důvodu darování od příbuzného v linii přímé, může se však na ni vztahovat povinnost oznámit osvobozené příjmy finančnímu úřadu, pokud by hodnota domu přesáhla 5 000 000 Kč. Za neoznámení jsou vysoké sankce. Pokud si nejste jisti hodnotou domu, doporučuji nechat si zpracovat znalecký posudek, který by měl být vypracován podle zákonných předpisů platných ke dni převodu nemovitosti.
- darování příbuznému v linii přímé se jeví z daňového hlediska jako nejvýhodnější forma převodu nemovitosti.