15. 2. 2015 jsem prodal panu Rostislavovi vozidlo zn. AUDI. Současně jsem dotyčnému předal příslušné doklady k vozidlu (malý a velký TP). Následně jsem mu prostřednictvím České pošty zaslal ověřenou plnou moc k převodu vozidla. Toto jsem provedl v dobré víře v solidnost kupujícího.

Pan Rostislav se zavázal v co nejkratší lhůtě požádat příslušný úřad o provovedení zápisu změn údajů zapisovaných v registru silničních vozidel. V srpnu 2015 jsem byl OOP Jičín telefonicky informován, že dotčené vozidlo AUDI se nachází odstavené na místní komunikaci. Policie se domnívala, že se jedná o vozidlo, které mi bylo ukradeno. Když jsem vysvětlil, jak se věci mají, prohlásil, že tím je to pro OO Policie Jičín vyřízené. Okamžitě jsem se telefonicky spojil s panem Rostislavem, který mi sdělll, že vozidlo nechal stát v oné obci kvůli poruše u svých rodičů. Tvrdil, že vozidlo nestihl přihlásit z důvodu nemoci a znovu slíbil (už poněkolikáté), že vozidlo přehlásí, jakmile mu to zdravotní stav umožní. Současně mi e-mailem zaslal potvrzení o zaplacení povinného ručení, protokol o provedené technické prohlídce a lékařskou zprávu o jeho nemoci. Dále mi prostřednictvím e-mailové pošty sdělil, že byl před dvěma měsíci na DI v Hlučíně, kde údajně mladé úřednice nevěděly, co s tím mají dělat. Policie se prý o vozidlo zajímala z důvodu obavy, zda vozidlo není kradené. Dne 12. 8. 2015 jsem navštívil příslušný odbor MěÚ Jičín, kde jsem se informoval o postupu přehlášení vozidla. Pracovnicí tohoto odboru mi bylo sděleno, že se musím dostavit s novým majitelem, teprve pak bude možné převod uskutečnit. Informoval jsem o této skutečnosti pana Rostislava a ten mi sdělil, že se z důvodu nemoci a nepojízdnosti vozidla nemůže do Jičína dostavit, nicméně opět přislíbil, že dá celou věc do pořádku. Protože se stále nic nedělo, dostavil jsem se dne 3.12.2015 na OO Policie v Jičíně, kde jsem na podezřelé jednání pana Rostislava podal oznámení. Policie telefonicky v mé přítomnosti kontaktovala Rostislava a ten prohlásil, že věc vyřídí. Naposledy mi volal 3.3.2016 a opět mě ujišťoval, že vozidlo přehlásí. Opět neudělal nic! Dne 19.1.2016 vydal MěÚ Jičín, odbor dopravy a životního prostředí, oddělení dopravně správní Příkaz o uložení pokuty za přestupek (vizte příloha). Proti tomuto Příkazu jsem v řádném termínu podal odpor (příloha) a následně jsem byl předvolán k ústnímu jednání na dnešní den, tedy  24.3.2016 (zápis v příloze). Domníval jsem se, že celou věc správnímu orgánu vysvětlím a ten věc odloží. Nestalo se tak a pokuta ve výši 2.000,00 Kč zůstává v platnosti. Dostal jsem lhůtu deseti pracovních dnů k vyjádření. Má slova v tom smyslu, že jsem jednal v dobré víře, orgán zpochybnil a ani nedokázal odpovědět na moji otázku, jak tedy mám donutit kupujícího, aby převod uskutečnil. Rovněž negoval moji poznámku, že kdybych já sám Policii ČR nesdělil, že jsem vůz prodal, správní orgán by se o tom vůbec nedozvěděl a nebyl by důvod mě stíhat. K mému sdělení, že mi OO Policie Jičín řekla, že když mám platnou kupní smlouvu a dal jsem kupujícímu plnou moc k uskutečnění převodu, jsem z obliga, mi správní orgán řekl, že Policie ČR do toho nemá co kecat (doslova). Zeptal jsem se, co by se stalo, kdybych tvrdil, že jsem panu Rostislavovi auto pouze zapůjčil a nevznikla by tedy nutnost vůz převádět. Vůz je zapsaný na mé jméno, povinné ručení je zaplaceno a auto má platnou technickou prohlídku. Podle mě se tedy žádný přestupek nestal. Ani na tuto otázku se mi nedostalo odpovědi. Chtěl jsem se zeptat, jestli je ještě možné se proti postupu správního orgánu nějak bránit. Děkuji. Leoš

ODPOVĚĎ:
Za této situace bohužel s uloženou pokutou nic nezmůžete. Kritizovaná novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích zavedla značné změny v systému přepisu vozidel, kdy je možné vozidlo přepsat pouze na základě společné žádosti původního vlastníka a vlastníka nového (tedy společná přítomnost těchto osob na úřadu), popř. přepis vozidla na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem.
Tato žádost musí být podána do 10 pracovních dnů od převodu vlastnického práva k vozidlu, jinak se osoba dopouští přestupku, za který je možné uložit pokutu. Tedy tato pokuta by měla postihnout jak nového vlastníka vozidla, tak i původního vlastníka.
Vzhledem k tomu, že jste udělil kupujícímu plnou moc k zápisu nového vlastníka, je možné se po něm domáhat součinnosti, tedy splnění toho, co slíbil. Zde je možné mu zaslat předžalobní výzvu, ve které jej vyzvete, aby splnil povinnost a vozidlo ve Vámi určené lhůtě přepsal. Pokud by na tuto výzvu nereagoval, je možné se domáhat splnění povinností soudní cestou, nicméně řízení před soudem by bylo časově zdlouhavé. Jinak se můžete pokusit s kupujícím domluvit, aby on Vám udělil plnou moc k přepisu vozidla.