Pronajímatel vyúčtoval služby naposledy za rok 2010. Nyní chce zpětně vyúčtovat za roky 2011, 2012, 2013, 2014, 2015. Má na to nárok? Jak často musí ze zákona pronajímatel vyúčtovat nájemci poskytnuté služby? Děkuji, Adriana

ODPOVĚĎ:
Do roku 2014 bylo vyúčtování jednotlivých služeb upraveno v různých právních předpisech (např. vyhláška č. 372/2001 Sb. , kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele). Konkrétně tato vyhláška stanovovala, že vyúčtování je nutné províst nejméně jednou ročně. Rovněž zálaželo na dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem.
Od roku 2014 je účinný zákon č. 67/2013 Sb. , kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Tento zákon se vztahuje na zúčtovací období roku 2014 a následující. Tento zákon obsahuje mj. povinnost pronajímatele seznámit nájemce s vyúčtováním nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období.
Pokud by pronajímatel tuto povinnost nesplnil, je povinen hradit nájemci smluvní pokutu za každý den prodlení až do doby, než tuto povinnost splní.
Ve znění zákona 67/2013, které bylo účinné do 31. 12. 2015 (tedy vztahuje se na zúčtovací období let 2014 a 2015), bylo stanoveno, že výše této pokuty činí 100 Kč za každý započatý den prodlení. Pokud Vám pronajímatel včas nedoručil vyúčtování služeb za rok 2014 (za rok 2015 je povinen jej doručit do 4 měsíců od konce zúčtovacího období), je povinen Vám zaplatit smluvní pokutu, jejíž výše se vypočte počet dnů prodlení x 100.
Za dřívější období taková smluvní pokuta nebyla stanovena.