Potřebuji uskutečnit výpověď nájemní smlouvy na nebytové prostory k podnikání. Mám smouvu na dobu určitou. Jak na to? Děkuji, Evžen

ODPOVĚĎ:

U nájmu prostor sloužících podnikání NOZ rozlišuje způsob jeho ukončení v závislosti na tom, zda byla smlouva uzavřena na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou. Nájem na dobu neurčitou lze podle § 2312 NOZ zásadně vypovědět s šestiměsíční výpovědní dobou. NOZ současně zachovává možnost předčasně vypovědět také smlouvu na dobu určitou. Dispozitivní katalog výpovědních důvodů pro nájemce (§ 2308 NOZ), resp. pronajímatele (§ 2309 NOZ) je sice oproti současnému stavu redukován, ale lze konstatovat, že je v podstatných ohledech podobný současnému stavu. Výpovědní doba je v takovém případě tříměsíční a výpověď musí pod sankcí neplatnosti obsahovat odůvodnění.

NOZ současně zavádí institut námitek (§ 2314 NOZ), který je motivován snahou omezit možné spory vznikající v souvislosti s ukončením nájmu výpovědí. Do jednoho měsíce od doručení výpovědi má vypovězená strana možnost vznést u protistrany písemné námitky. Pokud pronajatý prostor vyklidí v souladu s výpovědí, platí, že výpověď přijímá bez námitek (§ 2313 NOZ). Jestliže tak neučiní, ztrácí právo později se domáhat přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem. Toto právo jinak má v případě, že strana, která jí dala výpověď, tuto výpověď nevezme zpět do jednoho měsíce ode dne, kdy jí byly (včas) doručeny písemné námitky; vypovězená strana může toto právo využít do dvou měsíců od uplynutí lhůty pro zpětvzetí výpovědi. Jakkoli se může zdát, že pokud vypovězená strana uvedené časové limity nedodrží, její práva zanikají, pravděpodobně dochází pouze k jejich promlčení. To vyplývá z ustanovení § 654 odst. 1 NOZ, který zánik práva pro nevykonání připouští jen tam, kde je to zákonem výslovně stanoveno