Má představenstvo bytového družstva nárok požadovat od podnájemce, kterému je byt poskytnutý k podnájmu nájemcem, kopie osobních dokladů? A má představenstvo družstva nárok požadovat od spolubydlícího podnájemce osobní doklady (u cizince povolení k pobytu) a dělat si z nich kopie? Děkuji. Jana

ODPOVĚĎ:
Poskytnout kopie osobních dokladů může jen vlastník dokladu na základě jeho svobodného uvážení. Představenstvo bytového družstva sice má právo si kopii vyžádat, ale majitel dokladu s tím nemusí souhlasit. Stejné je to i u cizince a povolení k pobytu. Představenstvo nesmí odevzdáním kopie podmiňovat žádné důležité rozhodnutí.