Pronajala jsem družstevní byt a současní podnájemníci podali výpověď z podnájmu. Jsou současní podnájemníci ve výpovědní lhůtě povinni umožnit prohlídku bytu dalším zájemcům o podnájem? V podnájemní smlouvě to není ošetřeno. Děkuji, Jindřiška.

ODPOVĚĎ:
Na podnájemní vztah se použijí ustanovení o nájemní smlouvě. Vyplývá to z podstaty věci, kdy obsahem podnájmu jsou předmětově stejná práva a povinnosti jako v případě nájmu. Specifikem je nicméně akcesorita, k nájemnímu vztahu, tedy osud podnájemního vztahu závisí na nájemním, od kterého je odvozen.
Podnájemce tak má s odkazem na ust. § 2219 obč. zákoníku povinnost umožnit v nezbytném rozsahu prohlídku věci, oznámí-li to podnajímatel předem.