Prosím o radu v problému, který právě řeším s majitelkou bytu, který jsem měl rok pronajatý. Od konce května 2015 do konce května 2016 jsem obýval byt určité majitelky a v tomto bytě jsem si také sám platil zálohy za energie (energie byly napsané na mě). V nájemní smlouvě s majitelkou stojí, že „Nájemce souhlasí s tím, že při skončení nájmu bude elektroměr a plynoměr převeden opět na Pronajímatele. “

Bohužel paní majitelka dluží peníze společnostem dodávající elektřinu i plyn a převod energií na ní není/nebyl možný (podle toho co mi řekli pracovníci distributorských společností). S tímto vědomím jsem se rozhodl ukončit odběr elekritcké energie i plynu v bytě. Plyn technik stihl demontovat, ale termín odstranění elektroměru mi byl distribuční společností stanoven až po datu předání bytu (včetně klíčů, podpisu předávacího protokolu atd.). S paní, prostřednictvím které jsem s majitelkou komunikoval, jsem dohodl, že technikovi v potřebný čas majitelka otevře a pustí ho ukončit odběr. Ovšem tady nastal problém. Majitelka odmítla pustit technika elektroměr odmontovat (je instalovaný přímo v bytě, pro přístup je potřeba mít klíče) a odmítá se mnou komunikovat (nebere telefony, nedá se zastihnout, neotvírá). Bohužel jsem tedy zůstal s tím, že musím měsíčně platit poplatky za odběr energie v místě, kde už nebydlím a nemám tam přístup, a energii může na můj účet bez problémů vypotřebovávat někdo jiný. Prosím tedy o radu. Rád bych věděl, jaké mám možnosti dosáhnout toho, abych byl zproštěn povinnosti toto nesmyslně platit. Moc děkuji Roman

ODPOVĚĎ:
Bohužel Vám nezbude, než věc řešit soudně, jinak se do bytu bez souhlasu majitelky nedostanete. Pokud platíte poplatky nadále, doporučovala bych co nejdříve podat žalobu proti majitelce na bezdůvodné obohacení a domáhat se zpět všech poplatků, které jste za ni nucen platit a budete platit až do odmontování elektroměru. Tato žaloba bude určitě úspěšná. Dále je třeba neprodleně podat žalobu na stanovení povinnosti umožnit vstup za účelem odmontování elektroměru. Třetí varianta by byla obrátit se na Policii a řešit věc jako trestný čin, v úvahu by mohl připadat trestný čin podvodu, nicméně je zde reálná hrozba, že Policie se nebude chtít věcí zabývat, neboť má převážně občanskoprávní rozměr a svého cíle lépe dosáhnete zmíněnými žalobami podanými k civilnímu soudu.