Před třemi měsíci (02/2016) jsem si pronajal byt a smlouvu jsem podepisoval s účetní majitele bytu. Ta však smlouvu podepsala jeho jménem a jeho podpisem. I kdyby měla plnou moc, tak podepisuje svým, zplnomocněným jménem a ne cizím podpisem. Nebo se pletu? Děkuji, Daniel.

ODPOVĚĎ:
Máte pravdu, pokud účetní neměla od pronajímatele plnou moc, neměla smlouvu podepisovat pronajímatelovým jménem. V případě plné moci podepisuje svým s dodatkem, že se tak děje v zastoupení.
Právně jde o neplatnou smlouvu. V případě, že máte o nájem zájem, zřejmě její neplatnost nebudete namítat. V případě, že ji bude namítat pronajímatel, s ohledem na soukromou povahu listiny bude na Vás, jako jejím předkladateli, prokázat její pravost a tedy pravost pronajímatelovo podpisu.
Lze tedy jasně doporučit uzavření nové nájemní smlouvy, podepsané tentokrát osobně pronajímatelem.