1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Soused má na svém domě nainstalovaná LEDková světla, která míří přímo na náš pozemek. Jeho dům je od plotu vzdálen 1,5 m. Světla silně osvětlují naší zahradu celou noc. Lze nějakým způsobem zamezit tomuto svícení alespoň v nočních hodinách? Na naše žádosti o vypínání nereaguje. Děkuji Luboš

ODPOVĚĎ:
Nový občanský zákoník zakazuje obtěžování souseda jdoucí "nad míru přiměřenou místním poměrům". Tento pojem je dosti neurčitý a vyřešení věci je tedy do značné míry závislé na úvaze soudu. Proto v tomto případě nelze s jistotou uvést, že soud by sousedovi zakázal používat tato světla, nicméně pokud soused na Vaše žádosti nereaguje, nezbude, než se pokusit tuto věc řešit tzv. sousedskou žalobou, tedy domáhat se, aby se soused zdržel jednání, které vás obtěžuje. Lze v žalobě samozřejmě vymezit i čas, např. noční hodiny, kdy má světla vypínat.