Do stanov, které se budou zpracovávat, zakomponovat ustanovení s následujícím obsahem (samozřejmě s příslušným značením článků, odstavců, atd. a s náležitou formulací). Bytový (panelový) dům společenství o šesti vchodech a osmi nadzemními podlažími zahrnuje 3 skupiny bytů o velikosti 1+1, 2+1 a 3+1.

Jednotlivé skupiny bytů jsou typizované, stejné velikosti a mají následující podlahovou plochu:
byty 1+1 mají podlahovou plochu 38, 90 m2,
byty 2+1 mají podlahovou plochu 60, 30 m2,
byty 3+1 myjí podlahovou plochu 78, 40 m2.
V souladu s ustanovením § 1161 o. z. jsou pro uvedené skupiny bytů stanoveny následující podíly na společných částech:
pro byty 1+1 je podíl 3890 / 843980,
pro byty 2+1 je podíl 6030 / 843980.
pro byty 3+1 je podíl 7840 / 843980.
Podlahové plochy všech bytů, které vlastní členové společenství a jejich podíly na společných částech jsou zapsány na katastru nemovitostí u Katastrálního úřadu pro hlavní město Prahu, Katastrální pracoviště Praha.
Vzájemné porovnání velikosti podílů jednotlivých skupin bytů je následující:
velikost podílu pro byty 2+1 je větší 1,55 násobně oproti podílu pro byty 1+1,
velikost podílu pro byty 3+1 je větší 2,01 násobně oproti podílu pro byty 1+1.
V souladu s ustanovením § 1206 odst. 1) o. z. mají vlastníci bytů tyto počty hlasů:
vlastníci bytů 1+1 mají 1 hlas,
vlastníci bytů 2+1 mají 1,5 hlasu,
vlastníci bytů 3+1 mají 2 hlasy.
Členové společenství v bytovém domě vlastní celkem 138 bytů.
Z toho bytů o velikosti 3+1 je 54, bytů o velikosti 2+1 je 42 a bytů o velikosti 1+1 je 42.
Celkovému počtu bytů ve výši 138 odpovídá celkem 213 hlasů. Toto je 100 % hlasů.
75 % hlasů činí 160 hlasů,
50 % hlasů činí 107 hlasů,
25 % hlasů činí 54 hlasů.
V souladu s ustanovením § 1 odst. 2) o. z. způsob hlasování na jednání shromáždění se bude uskutečňovat postupně po skupinách bytů jednotlivých velikostí.
Počty hlasujících členů v jednotlivých skupinách bytů se vynásobí počtem hlasů, které jsou příslušné pro jednotlivé skupiny bytů. Tímto se získají věrohodné počty hlasů vlastníků bytů, kteří hlasují postupně v jednotlivých skupinách bytů. Celkový počet hlasů konkrétního hlasování celého shromáždění se získá sečtením počtu hlasů z jednotlivých skupin vlastníků bytů. Řídící jednání shromáždění ihned poté vyhlásí celkové počty hlasů, které byly spočítány v průběhu konkrétního daného hlasování o projednávané záležitosti, o které se hlasovalo. Zpracovatel zápisu vyhlášené počty souběžně zapíše do zápisu. Pane magistře, tímto striktně dodržuji zákon. Jsou vytvořeny podmínky k používání hlasů, jak požaduje zákon a jak připomněl p. prof. Eliáš v 1 odpovědi.
Jsou respektovány velikosti podílu na společných částech, jak požaduje zákon. Podíly jsou zachovány tak, jak jsou na katastru nemovitostí a ve smlouvách o převodu vlastnictví jednotek podle zákona č. 72/1994 Sb. , které mají u sebe vlastníci bytových jednotek - členové společenství. Není nutné zmíněné podíly upravovat nebo měnit. Tímto jsou vytvořeny podmínky a je otevřena cesta k poctivému a věrohodnému hlasování. Počty hlasů odpovídají velikosti podílů, jak stanovuje § 1206 odst. 1). Že je tam 1 setina (u bytů 3+1) a 5 setin (u bytů 2+1) rozdíl, to nemůže hrát žádnou roli. Pane magistře, buďte prosím tak laskav, napište mi stručně, třeba jednou větou, Váš názor. Budu Vám velice vděčný. Děkuji. S pozdravem Roman

ODPOVĚĎ:
Jak sám uvádíte, hlasy přesně neodpovídají velikostem podílů.
Zcela chápu Váš záměr, ale hlasy musí odpovídat podílům (pokud se vlastníci jednotek v prohlášení od tohoto pravidla neodchýlí). Domnívám se, že výše uvedené bude možné v případě, že budou hlasy zcela odpovídat podílům na společných částech.
Nicméně, jak již bylo uvedeno, ke změně prohlášení bude zapotřebí souhlasu všech spoluvlastníků (předpokládám, že jednotky ve Vašem domě vznikly za účinnosti zákona o vlastnictví bytů).
Pokud Vám však jde jen o kontrolu počtů, může Vám výše uvedené přerozdělení sloužit jako "osobní pomůcka" pro snadné přepočítání hlasů a kontrolu usnesení.