Jak se řeší situace, kdy je ve stanovách společenství vlastníků napsáno, že o zásadních změnách týkajících se nemovitosti se musí rozhodnout jednomyslně (všichni vlastníci) a jeden vlastník je v kómatu? V případě, že může být v kómatu rok, nemůžeme o ničem rozhodnout? Řeší toto nějak občanský zákoník? A kde? Děkuji, Svatava

ODPOVĚĎ:
Nabízí se zde možnost využít ustanovení § 465 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník.
Ve Vašem případě by mohl existovat veřejný zájem na tom, aby byl takovému členovi SVJ ustanoven opatrovník (řádný chod SVJ). Pokud to bude možné soud jmenuje opatrovníka z řad osob blízkých členovi SVJ, který je v kómatu.