Do schránek našeho bytového domu (SVJ) nám majitel nezkolaudovaného nebytového prostoru (dále jen "developer") rozházel žádosti o náš souhlas se změnou stavby na bar s tím, že provoz baru včetně předzahrádky bude každý den od 9-22 hod, včetně podávání alkoholu a vaření teplých jídel. 5 bytů z 25 bytů změnu nebytového prostoru na bar písemně odmítlo.

Znamená to, že developer s takovým projektem skončil, anebo může u stavebního úřadu dostat souhlas se změnou stavby na bar s ohledem na to, že většina (85% vlastníků SVJ souhlasila) a pouze (15% vlastníků nesouhlasilo)? Jak je možné se bránit? Jako vlastníkovi bytu nad barem se mě nelíbí: znehodnocení nemovitosti hlučností, prašností a zápachem z vaření, koncentrace osob vyhledávající alkohol, konec klidu o víkendu a svátcích, zvýšený provoz aut (kapacita baru je 30 míst uvnitř a 30 míst na předzahrádce). Je NOZ tak již přísný, že pokud developer nedostane souhlas všech, nemůže si bar postavit? Děkuji, Juraj

ODPOVĚĎ:
Změnu v užívání stavby řeší § 126 a § 127 stavebního zákona (zákon č. 350/2012 Sb.). K oznámení o změně užívání stavby se připojí doklad o vlastnickém právu ke stavbě, nelze-li vlastnické
právo ověřit v katastru nemovitostí dálkovým přístupem, popřípadě souhlas vlastníka stavby
se změnou v užívání. Ve Vašem případě je vlastníkem SVJ, resp. jednotliví vlastníci jednotek. Důležitým dokumentem jsou stanovy SVJ, kde by mělo být přesně určeno, kolik vlastníků musí souhlasit se změnou v užívání. Často to bývá právě 100% vlastníků. Rozhodující je také výklad stavebního úřadu. Váš případ by se dal také chápat jako stavební úprava, při které se nemění vnitřní uspořádání domu a
zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu. Nebytový prostor již existuje, pouze se mění způsob jeho využití. Ve druhém případě stačí zpravidla souhlas 75% vlastníků. Ve stanovách SVJ by také mělo být definováno, jakou formou mají vlastníci vyjádřit svůj souhlas. Zda postačí podpis listiny nebo je vyžadován zápis se schůze (shromáždění) vlastníků, kde musí být návrh odhlasován. Také je třeba se zabývat tím, zda je jednotka vzniklá dle zákona o vlastnictví bytů nebo jednotka dle občanského zákoníku, aby bylo možno řešit, jaký režim dopadá na rozhodování spoluvlastníků.