Je možné, aby majitel v nájemní smlouvě zpoplatnil zřízení trvalého bydliště, například podmínkou zaplacení půl ročního nájmu dopředu? V případě, že to uděláte bez vědomí majitele a daný poplatek neuhradíte, porušíte smlouvu, tedy jedná se o hrubé porušení nájemní smlouvy a tedy je hned možná výpověď bez možnosti vrácení kauce.

Je toto z hlediska občanského zákoníku v pořádku? Děkuji, Jiří

ODPOVĚĎ:
Rozhodně ne. Pronajímatel Vám nesmí nijak bránit zřídit si na adrese bytu trvalý pobyt.
Rovněž nesmí tuto možnost zpoplatnit ani vázat na nesplnění Vámi uvedené podmínky jakékoliv sankce.
Pokud by Vám takovou výpověď přeci jen dal, byla by neplatná a nájemní vztah by stále trval.