Musí se s nástupem platnosti nového občanského zákoníku NOZ měnit obsah - formulace "smlouvy o nájmu nebytových prostorů" uzavřené ještě za starého občanského zákoníku? Mění se nějak výpovědní lhůty atd. nebo platí starý občanský zákoník SOZ? Synovec pronajal nebytové prostory nájemci, který si v nich zřídil malou vinárničku.

Před 1.1.2014 uzavřel a spolupodepsal věřitel s dlužníkem "Uznání dluhu a dohoda o splátkovém kalednáři".
V této listině byla především tato ustanovení:
- konečný termín splacení celého dluhu
- výše a datum pravidelné měsíční splátky,
- předmět dluhu např. půjčka
- dohodnuté úročení půjčky,
- úrok z prodlení
- ustanovení, že opoždění jedné splátky dává věřiteli právo požadovat splacení celého zbytku dluhu najednou.

Nyní došlo k dalšímu případu, že jiný dlužník nesplácí řádně půjčku.

Je možné dle NOZ uzavřít stejný dokument "Uznání dluhu a dohoda o splátk. kalednáři" s výše uvedenými body?

Nebo musí
a) zvlášť dlužník podepsat "Uznání dluhu", kde bude:
-uznání částky dluhu co do výše a účelu
- konečný termín splacení celého dluhu,
-výše dluhu a měsíční splátka s datem platby

b) a zvlášť uzavřou dlužník a věřitel "Dohodu o splátkovém kalendáři", ve které budou dohodnuty body:
-konečný termín splacení celého dluhu
-výše a datum pravidelné měsíční splátky,
-předmět dluhu např. půjčka
-dohodnuté úročení půjčky,
-úrok z prodlení
-ustanovení, že opoždění jedné splátky dává věřiteli právo požadovat splacení celého
zbytku dluhu najednou?
Děkuji, Jaroslav

ODPOVĚĎ:
Platí kogentní ustanovení účinné od 1.1.2014, lze proto doporučit uzavřít novou smlouvu. Nově se smlouva jmenuje nájem prostor sloužících k podnikání, výpovědní lhůta smlouvy na dobu určitou činí 3 měsíce, u smlouvy na dobu neurčitou činí výpovědní lhůta 6 měsíců, v určitých případech, kdy dlužník neplatí nájem řádně a včas, případně porušuje smluvní povinnosti ji lze vypovědet i okamžitě.

Podnikatel je oprávněn pronajaté prostory opatřit štítem, návěstími či podobnými znameními.

Předmět podnikání musí být řádně definován, smouvu lze ukončit i z důvodu, že podnikatel ztratí podnikatelské oprávnění.

Uznání dluhu a Dohoda o splátkovém kalendáři lze uzavřít společně i na dvou dokumentech.