Soupis movitých věcí - dluh rodiče a ochrana exekuce dcery, syna, potomka

5 odpovědí

Dobrý den,
jsem 9 let rozvedená (od roku 2005), důvodem rozvodu byly dluhy, lži, zapírání.
Bydlím u potomka v bytě, kdy potomek je majitel - já platím úvěr na tento byt, kam si chci přihlásit trvalý pobyt (doposud jsem hlášena u bývalé tchýně).
Nevím, zda dluhy jsou vyřízeny nebo ne.
Ráda bych sepsala seznam movitých věcí v bytě dcery než si přihlásím trvalý pobyt - nerada bych jí způsobila nějaký problém.
Pravdou je, po celou dobu se na mě nikdo ohledně dluhů na mě neobrátil.
Prosím o radu, jak má být stylizovaný seznam věcí aby měl alespoň nějakou váhu.
Předem velice děkuji za radu.

Dobrý den. Pokud od rozvodu uběhlo 9 let, platí zákonná domněnka, podle které do 3 let od rozvodu (pokud nedošlo k majetkovému vypořádání) odpovídají bývalí manželé za dluhy půl na půl. Pokud se na Vás ohledně dluhů nikdo po dobu 9 let neobrátil, budou již dluhy promlčené. Pokud chcete sepsat seznam věcí, bude lepší, když zřídíte služebnost bytu. Ve smlouvě můžete sepsat nejen seznam věcí, ale i úpravu dalších poměrů mezi Vámi a dcerou. Tato smlouva bude vložena do katastru nemovitostí, rozhodně tedy váhu mít bude.

Dobrý den,

velice děkuji za vaší odpověď.

Ano, od rozvodu uběhlo v lednu 2014 devět let, nikdo se na mě za tuto dobu neobrátil ale jsem nějak vnitřně přesvědčena a zároveň z "doslechu", že na bývalého manžela ano, ale bohužel nic se pořádně nedozvím, vše má vyřešené jako tehdy, kdy nás to stálo např. byt.
Současný byt jsme koupily s dcerou cca před 4 lety a jak jsem psala, platím řádně úvěr, tudíž na katastru je zástavní právo banky.

Termín "služebnost bytu" jsem nikdy neslyšela.
Můžete mi prosím přiblížit, význam tohoto termínu a popřípadě, zda na to existuje vzor smlouvy?

Předem vám velice děkuji za váš čas.

Dobrý den. Nyní uvádíte, že jste byt koupily s dcerou, znamená to tedy, že jste spoluvlastníkem bytu? Pokud ano, žádnou služebnost zřizovat nemůžete, protože nikomu nemůže sloužit jeho věc. Služebnost bytu je nový název pro věcné břemeno dožití, vzor určitě existuje, ovšem nevím o něm, protože vzory zásadně nepoužívám, všechny smlouvy a podání zásadně připravuji podle konkrétní situace. Pokud jsou nyní exekuce na Vašeho bývalého manžela, neznamená to, že lze vést exekuci proti Vám. Nejprve by proti Vám musel existovat vykonatelný exekuční titul (pravomocný rozsudek nebo platební rozkaz). Exekuci z titulu SJM lze uplatnit pouze mezi manželi.

Dobrý den,

opět děkuji za vaší radu.
Ne, já nejsem spoluvlastníkem bytu - asi jsem se vyjádřila ne zcela přesně.

Já jsem si vzala úver na nemovitost, kde vlastníkem je dcera (studující). Na katastr. úřadu je majitelka pouze dcera.
Rozvodové listiny mi tehdy zpracovával právník a rozdělení majetku bylo pouze ve smyslu, že moje plusy a mínusy z podnikání jdou za mnou (žádné mínusy dluhy na moje IČO nebyly) a to samé u býv. manžela s tím rozdílem, že tam mínusy byly. protože býv. manžel nebyl schopen říct co kde je. uvedlo se to pouze tímto způsobem - až později jsem přišla na to, že taková dohoda je k ničemu, museli by s ní souhlasit věřitelé.
Proto ta obava, neboť ani tehdy ani dnes nevím, co býv. manžel vyřešil nebo spíš nevyřešil.
Údajně je proti nemu vedeno několik exekucí ale netuším, zda to má něco společného s dobou manželství nebo až po rozvodu.

Co se týká " věcného břemena", vzhledem k tomu, že na byt mám částečný úvěr, jak jsem psala, banka má na katastru zástavní právo a nelze tam břemeno vložit.

V podstatě mi jde o jedině, postavila jsem se po dlouhé době zase a vlastní nohy, vybudovala nový domov a tím, že se přihlásím do tohoto bytu, nerada bych způsobila někdy zbytečný problém, jen proto, že jsem např. neudělala soupis věcí v bytě, o které bychom mohly opět přijít, kdyby se na mě někdo obrátil proto, že býv. manžel je pořád tak nespolehlivý jako poslední leta v manželství, které nás nakonec připravilo o vše.

Dobrý den. Ve Vašem případě jsou zřejmě obavy zbytečné - od rozvodu uběhla dostatečně dlouhá doba na to, aby platila fikce vypořádání SJM půl na půl. Rovněž uplynula dostatečně dlouhá doba na to, aby případné pohledávky za Vaší osobou byly promlčené. Protože neuvádíte, že proti Vám bylo vedeno jakékoliv soudní řízení, neexistuje tedy ani exekuční titul. Pokud by se na Vás kdokoliv obrátil s nárokem spadajícím do SJM, můžete uplatnit námitku promlčení. Na majetek bývalé manželky nelze vést exekuci pro dluhy bývalého manžela vzniklé po vypořádání SJM. Teoreticky je možné vést exekuci na majetek, který by spadal do SJM. Ovšem v tomto případě lze použít jako důkaz Vámi uvedené rozvodové listiny. V nich by mělo být uvedeno, jaké movité věci jste v manželství nabyli a jak byly rozděleny. Samozřejmě můžete pro klid duše před Vaším přihlášením do bytu požádat dceru, aby v tomto bytě provedl notář soupis movitých věcí. Tento soupis osvědčuje, že věci byly v bytě před přihlášením trvalého pobytu a je veřejnou listinou, tj. kdo tvrdí opak, musí jej dokazovat.