Insolvence spolumajitel nemovitosti - hrozí dražba podílu bytu, domu, nemovitosti?

1 odpověď

Dobrý den.
Jsem spoluvlastník nemovitosti, v niž jeden spoluvlastník je zatížen exekucí. Tato nemovitost je zatížena dluhy (exekuční příkaz k prodeji nemovitosti) nebo exekucí a neřešení této situace může vést až k dražbě předmětné nemovitosti.
Zajímá mě pokud dlužník vyhlásí osobní bankrot jestli daná nemovitost půjde stále do dražby nebo je jiná možnost o záchranu nemovitosti ve které mají ještě dva spoluvlastníci trvalé bydliště.
Děkuji.

Dobrý den,

jestliže je exekuce vedena pouze na jednoho ze spoluvlastníků nemovitosti, může být dražena pouze jeho příslušná část nemovitosti, nikoliv celá nemovitost. Podíly ostatních spoluvlastníků tak být zpeněžovány nemohou, pouze pokud by k tomu dali souhlas a k prodeji/držbě se dobrovolně připojili se svým podílem.

Obdobný postup je při insolvenci (osobní bankrot) : Insolvenční správce zpeněžuje pouze tu část nemovitosti, které je dlužník vlastníkem. Ostatní spoluvlastníci tak mají možnost zpeněžovaný podíl koupit, což ostatně v těchto případech bývá nejefektivnější řešení.