Zmatečnost soudního řízení - respektování rozsudku Nejvyššího soudu ČR, NSČR

1 odpověď

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda-li je soud povinen respektovat rozhodnutí - výklad Nejvyššího soudu České republiky, tedy NS ČR, že je řízení zmatečné.
Podali jsme s advokátem dovolání, které soud zamítl s tím, že se jedná o řízení zmatečné.
A jak mám postupovat, pokud tento výklad respektovat nebude; neboť na základě výkladu jsme podali návrh na zrušení rozhodnutí pro zmatečnost; soud však dosud nerozhodl a mohlo by dojít k nezákonné exekuci majetku, i když nic navrhovateli nedlužím, ale právě naopak dluží navrhovatel mne (navrhovatel mi je povinen uhradit náklady řízení z vyhraného sporu a já jemu za to, že se mi pro délku řízení u soudu nemusí omluvit).
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

rozhodnutí Nejvyššího soud České republiky je pro soudy nižší instance závazné a jsou povinny jej respektovat při svém rozhodování.
Jen stěží lze však nyní předjímat, jak soud rozhodne, tedy nelze říct, jak byste měla dále postupovat.