Insolvence spolumajitelů nemovitosti - vliv na doplatek hypotéky

1 odpověď

Dobrý den.
2007 jsme si vzali hypotéku na dům ve výši 2.500.000 kč. Na smlouvě jsme napsáni 4 majitelé, kteří mají stejný podíl tzn. 1/4.
JÁ, MANŽEL, DCERA A JEJÍ BÝVALÝ PŘÍTEL.
Za 6 let jsme zaplatili 1.000.000 Kč. Já a manžel jsme 2012 vstoupili do insolvence, v které byla zaevidovaná i hypotéka.
2013 JSME ODSTOUPILI OD HYPOTEČNÍ SMLOUVY A DŮM BYL. 2013 PRODÁN za 1.000.000 Kč, které byly automaticky bance vyplaceny. Konečná dlužná hypoteční částka byla vyčíslena na 1.900.000 Kč. Já i manžel jsme byli osvobozeni od doplacení zbývající částky. Dcera a přítel však ne.
Proto vstoupili každý zvlášť do insolvence.
Jak je možné, že banka požaduje po každém plnou výši doplatku (1.900.000 Kč), když má každý jen čtvrtinový podíl na hypotéce. DĚKUJI

Zdravím Vás, toto je od bank coby zástavních věřitelů velmi častá praxe. Zkrátka dva dlužníci dvě insolvenční řízení, do každého přihlásím plnou výši pohledávky a bude-li mi plněno z jakéhokoli řízení, vezmu pohledávku zpět.
Tato praxe je možná a zákon ji nezakazuje, jen banky musí být opatrné a činit řádně a ve správné výši zpětvzetí přihlášky pohledávky. V opačném případě by se na úkor dlužníků mohly i bezdůvodně obohatit, s tím, že bezdůvodné obohacení by dlužníci mohli chtít po bance zpět, a mohli by jej vymáhat i soudní cestou.