Přenechání nemovitosti v dědickém řízení - dědic s exekucí, co se stane?

1 odpověď

Dobrý den.
02/2017 mi zemřel otec, matka řeší pozůstalost. Chce přepsat svůj nemovitý majetek na tři syny, ale jeden z nich má exekuci na majetek. Z toho asi plyne nějaké riziko?
Děkuji.

Zdravím Vás, pokud nebude vyřízeno dědictví po otci, tak Vaše matka dle mého názoru nemůže dříve svůj majetek převést.
Je-li jeden z dědiců v exekuci a majetek zůstavitele převyšuje jeho dluhy, tento dědic bude muset dědictví přijmout. Spoluvlastnický podíl tohoto dědice poté půjde do exekuce, kde bude v rámci dražby zpeněžen. Pokud chcete exekuci zabránit, bylo by nutné poté vstoupit do jednání s exekutorem a tento podíl odkoupit do svého vlastnictví, nebo exekuci uhradit. Pokud má však dědic exekucí více, doporučuji odkoupení spoluvlastnického podílu na nemovitosti, neboť tímto problém vyřešíte a další exekuce spoludědice Vás neohrozí.