Insolvence a darovací smlouva pro nezajištěné věřitele

1 odpověď

Dobrý den,
jsme ve schváleném oddlužení manželů. Máme zajištěné a nezajištěné věřitele. Zajištění je nemovitostí, která jde do dražby.
Bude nám insolvenčním správcem vrácena hotovost, která bude nad rámec částky zajištěných věřitelů? Na nezajištěné máme splátkový kalendář s darovací smlouvou na 9500 Kč.
Kdyby došlo k tomu, že nebudeme moci platit splátkový kalendář, co by to znamenalo pro toho kdo darovací smlouvu poskytl?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
S pozdravem Táňa

Zdravím Vás, ano tzv. hyperocha, tedy přebytek z částky určené k uspokojení pohledávky zajištěného věřitele se standardně, (pokud dlužník řádně plní splátkový kalendář a nemá žádné pohledávky po úpadku) vyplácí dlužníku. V opačném případě je možné, že by část hyperochy mohla být použita jako mimořádný příjem k úhradě splátkového kalendáře.
K druhému dotazu uvádím, že kdyby Vám dárce nemohl poskytovat dar, a Vaše oddlužení by to mohlo ohrozit, je nutné si příjmy navýšit za pomocí jiného dárce, tak, aby oddlužení mohlo být řádně plněno a splněno.