Úroky a náklady exekuce v rozporu s dobrými mravy - nepřiměřeně vysoké náklady exekuce

1 odpověď

Dobrý den,
mám exekuci již od roku 2009 u ČSOB leasing. Jistina je ve výši 237.000 Kč, náklady na exekuci jsou 220.000 Kč a úroky jsou skoro 900.000 Kč. Mám i jiné dluhy a proto jsem měl zájem jít do oddlužení. Díky těmto „přehnaně“ vysokým úrokům a nákladům na exekuci, mi to nevyjde.
Poradíte mi, zda se s tím dá něco dělat? Mohu namítat, že úroky jsou proti dobrým mravům? Popřípadě jak?
S pozdravem

Zdravím Vás, pokud exekuci dlouhodobě splácíte, zkuste požádat věřitele o prominutí příslušenství pohledávky, popřípadě si toto zkuste dohodnout i s exekutorem. Vím, že někteří exekutoři se občas za povinné u věřitelů (oprávněných), pokud povinní řádně exekuci splácejí i přimluví, aby oprávněná povinným část příslušenství pohledávky i odpustili. Nejlepší je však žádost o prominutí příslušenství pohledávky podat, pokud je splacena jistina.