Výtěžek dlužníka nepokryl náklady insolvenčního správce - vzniká dlužníkovi nový dluh?

1 odpověď

Dobrý den,
mám dva dotazy, které se týkají zrušení schváleného oddlužení a na to navazujícího konkurzu.
V insolvenčním zákoně se píše, že pokud výtěžek od dlužníka nestačí na odměnu a náhradu hotových výdajů insolvenčního správce, tak zbytek zaplatí správci stát (resp. insolvenční soud). Bude tento rozdíl následovně vymáhán po dlužníkovi? Vznikne mu díky tomu nový dluh?
Druhá otázka: Při konkurzu správce nevyplácí žádné platby, ani výživné. Pokud při ukončení konkurzu a vyplacení odměny a náhrady hotových výdajů insolvenčního správce, již nezbyde na pozastavené výživné po dobu trvání konkurzu, tak dlužníkovi vznikne nový dluh - na výživném?
Děkuji.

Zdravím Vás, ano odměnu insolvenčnímu správci v případě, kdy peníze od dlužníka nedostačují ani k úhradě odměny insolvenčního správce hradí správci stát. V případě dluhu na výživném je to jasné, to se jedná o nový dluh dlužníka, neboť výživné se hradí na dítě dlužníka, nikoli na dítě insolvenčního správce.