Rozdělení dluhů v insolvenci po rozvodu manželství, rozdělení insolvence

1 odpověď

Dobrý den,
v lednu 2016 jsem se rozvedl. S bývalou ženou jsme byli už rok v insolvenci. Po rozvodu jsme ještě neměli majetkové vyrovnání a já už celý rok po rozvodu splácím insolvenci sám. Máme z manželství dvě děti na které platím alimenty dohromady 6000 Kč. A bývalá žena je bez práce a pobírá jen příspěvky na bydlení a děti od nějakých organizací. V tuto chvíli chci požádat o majetkové vyrovnání a rozdělení platby insolvence na půl, když už nejsme manželé a vlastně ty dluhy platím už rok za ní. Chtěl jsem vědět jestli to bude možné a insolvenci bude platit i ona?

Zdravím Vás, jelikož jste podávali společný návrh na povolení oddlužení a zákon s rozdělením insolvence vyloženě nepočítá, ale současně toto řešení ani nevylučuje, je možné, že některý soudce by insolvenci po rozvodu rozdělil a jiný nikoli. Vezměte v úvahu i skutečnost, že po rozdělení insolvence, by Vaše nyní již bývalá manželka za současné situace na oddlužení nepřispívala, neboť její příjmy jsou nedostatečné a nelze je pro účely oddlužení postihnout. Zatím byste tedy insolvenci hradil výlučně Vy, a s tím, že kdyby byla řízení rozdělena, tak Vy byste pokračoval v řádném placení insolvence a Vaše bývalá žena by si musela navýšit své příjmy formou darovací smlouvy nebo smlouvy o důchodu, pokud by nechtěla v případě, že by byla stále bez příjmu tzv. "spadnout do konkursu".