Snížení splátek insolvence, oddlužení, osobního bankrotu

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je nějaká možnost snížit splátky v insolvenci. 2016 mi bylo povoleno oddlužení s tím, že musím zaplatit 96 % dlužné částky v průběhu 5 let. Dluh činní cca 740.000 Kč. Z obou zaměstnání se mi strhává asi 18.000 Kč na splátky, zůstane mi na nájem, elektřinu, domácnost a nezletilou studující dceru cca 10 500, - Kč. Když jsem to propočítávala, tak bych dlužnou částku s těmito splátkami měla mít splacenou za cca. 3 roky. (proč ne na 5 let).
S insolvenčním správcem není dobrá spolupráce, tak nevím kam se obrátit se svojí žádostí.

Zdravím Vás, žádost o nižší splátky je třeba vždy adresovat soudu, ale vězte, že vždy u nižších splátek musíte uspokojit pohledávky nezajištěných věřitelů ve výši alespoň 50% jejich pohledávek + odměnu insolvenčního správce. V žádosti je třeba i určit výši nižší splátky, a to buď pevnou částku nebo procenty uspokojení věřitelů, nebo tak, že si dobu splácení natáhnete právě na 60 měsíců. Žádost o nižší splátky je však vždy třeba odůvodnit, ale rovněž i doložit, například náklady na studium dcery, dojíždění do školy do práce, …