Exekuční na jednatele s.r.o. - kde proběhne exekuce? Ve s.r.o. nebo v bytě, domě jednatele?

9 odpovědí

Dobrý den,
na adresu trvalého pobytu jediného jednatele s. r. o. (která je odlišná od sídla firmy) přišel dopis od advokátní kanceláře veřitele) s varováním uplynutí marné lhůty splnění pohledávky.
Otázka: Má exekutor právo přijít na adresu trvalého pobytu jednatele (ve kterém bydlí další příslušníci rodiny jednatele)? Nebo pouze na sídlo firmy?
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, ono záleží, zda dluh souvisí s podnikáním či nikoli a zda je dlužníkem společnost nebo jednatel společnosti. Mám za to, že je-li dlužníkem společnost, má exekutor právo dojít do sídla společnosti a provádět exekuci zde nebo i provést exekuci prodejem obchodního podílu společníka, který společnost zadlužil.
Pokud by byl dlužníkem jednatel jako fyzická osoba, mohla by být exekuce provedena i prodejem movitých věcí povinného a tedy v tomto případě by exekutor dle mého názoru mohl vstoupit i do domu či bytu, který povinný (jednatel) obývá. Pokud je jednatel i společníkem společnosti mohla by být exekuce provedena i postižením jeho obchodního podílu.

děkuji za info, pokud mohu doplnit. : … Podle rozsudku xxx vydaného obv. soudem který nabyl právní moci dne xxx vám vznikla společnosti xxx jejíž jste majitelem, povinnost zaplatit obchodní společnosti yyy částku xxx spolu s úrokem z prodlení z částky xxx.
… . vyňatek z dopisu advokátní kanceláře. Předpokládám že platí varianta kterou popisujete v prvním připadě?
děkuji vám za ochotu.

Zdravím Vás, z toho co popisujete se dle mého názoru jedná o dluh společnosti, za kterou vystupuje a podepisuje smlouvy jednatel popřípadě za společnost se jedná způsobem popsaným v obchodním rejstříku. Tedy zde se skutečně jedná o variantu, která byla popsána jako první v pořadí.

Dobrý den,
obracím se na vás s otázkou ohledně stat. organu s. r. o.
Pokud dojde ke změně stat. organů s. r. o. jediného jednatele (zápisem změny rejstříkového soudu se všemi náležitostmi) převádí se veškeré závazky firmy na nabyvatele? (i se všemi exekucemi, které jsou na firmu vedeny). Jedná se mi zda se uplatňuje "osobní odpovědnost" jednatele (původního), který uzavřel určitou smlouvu, kterou nedodržel. Nebo zda se tato odpovědnost plně převádí na nového jednatele s. r. o. ? děkuji vám předem za vaši ochotu odpovědi.

Zdravím Vás. pro bližší posouzení bych musela vidět danou smlouvu. Zde se totiž rozlišuje, zda osoba jednatele danou smlouvu uzavřela jako osobní závazek, tedy "sám za sebe". V tomto případě by exekuce šla za daným člověkem a společnosti by se dotknout neměla. Nebo zda tuto smlouvu uzavřel jednatel právě jako jednatel společnosti, tedy za společnost. V tomto případě by exekuce šla za společností, i když není vyloučena povinnost jednatele k náhradě škody společnosti.

V rozhodnutí o exekuci se píše v kolonce "žalované" název firmy (s. r. o.) nikde není uvedeno jmého jednatele.

Zdravím Vás, v tomto případě by se exekuce měla týkat výlučně společnosti a jejího majetku.

Dobrý večer, děkuji Vám moc za informace. J. K. Přispěji vám drobnou fin. pomoci. na shora uvedeném č. ú.

Zdravím Vás, od toho jsme tady, abychom pomáhali lidem.