Vymáhání alimentů - po jak dlouhé době od nezaplacení se může dluh vymáhat exekučně?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat kdy mohu požádat o vymáhání alimentů (po jaké době). Otec neuhradil alimenty v plné výši a je v 10 dnů po splatnosti. Mohu už teď podat návrh na exekuci nebo musím čekat na 4 neuhrazené splátky alimentů? Pokud uhradil půlku částky alimentů vyhne se tím stíhání exekutora? Děkuji za rady. Petra

Zdravím Vás, obecně nesouhlasím s vymáháním dlužného výživného je-li osoba, která je povinná výživné poskytovat v prodlení pouze 10 dní, neboť by se mohlo stát, že by Vám dlužné výživné uhradil a nebylo by již co vymáhat a náklady exekuce, včetně odměny exekutora byste totiž mohla hradit Vy. A to navíc za situace jako popisujete, kdy Vám zaslal alespoň polovinu běžného výživného. Mám za to, že kdyby byl dluh na výživném po dobu alespoň 2 měsíců a on by to neřešil a dluh by se navyšoval, poté bych teprve uvažpvala o exekučním vymáhání výživného. Mám za to, že dříve by to bxlo předčasné. Bohužel se již nezmiňujete o tom, jak spolu komunikujete, tedy zda Vám sdělil, že v současné době např, nemá dost peněz tak zašle alespoň něco a že Vám zbytek doplatí buď co nejdříve nebo při další platbě výživného, nebo zda s Vámi nekomunikuje a jen posílá peníze a ani Vám nesdělil, že pošle méně peněz. Osobně bych tedy počkala až bude dluh na výživném vyšší a nevymáhala bych dluh na výživném ani v době, kdy se koná soudní jednání o snížení výživného, neboť je možné, že výživné by mohlo být sníženo a dluh na výživném by nevznikl.