Darování peněz osobě v insolvenci, oddlužení bez zabavení insolvenčním správcem - je to možné udělat?

1 odpověď

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že je můj blízký příbuzný v insolvenci již 4. rokem, ráda bych se zeptala, zda je člověku, který je v insolvenci možné poskytnout nějakou finanční částku bez toho, aniž by ji přiznal insolvenčnímu správci, kupříkladu když se jedná o dar. Popř. : Jakým paragrafem bych se mohla bránit, abych jako ten, co daruje, byla z obliga?
Děkuji moc za odpověď a přeji příjemný den.

Zdravím Vás, tento dotaz směřujte spíše na kolegu, který se zde zabývá insolvencemi. Já mám na starosti exekuce. Nicméně je povinností dlužníka, aby v souladu s ust. § 412 insolvenčního zákona přiznal dary a jiné příjmy. Nicméně mám za to, že když má dlužník narozeniny, mohl by přijmout dar k narozeninám, či k narození dítěte, nebo přijmout i vánoční dárky. Zde jen záleží na výši onoho daru a asi by nebylo od věci, aby se dlužník zeptal insolvenčního správce v jaké výši může přijmout peníze jako dárek k narozeninám či na vánoce, velikonoce, a jiné příležitosti. Nebude však od věci, pokud tento dotaz položíte i kolegům, kteří se zde zabývají výhradně insolvencí.