Budu si kupovat byt od insolvenčního správce (byt je součást insolvenčího řízení). Na byt je psáno spousta omezení vlastnických práv. Chci se zeptat/ujistit, zda skutečně všechna omezení vlastnických práv, která jsou na tuto nemovitost psaná, že budou skutečně po přepsání nemovitosti na mě vymazána.

Konkrétně mě jde především o to, jestli bude vymazáno následující zástavní právo:
"Zástavní právo smluvní k zajištění pohledávky vyplývající ze smlouvy o poskytnutí hypotečního úvěru reg. č. xxxx/xxxxxx-xx/xx/xx-xxx/xx/R ve výši 4.530.000, - Kč včetně příslušenství - též ke spoluvlastnickému podílu xxxx/xxxxxxna společných částech domu čp. xxx, xxx, xxx a na pozemcích st. xxx, xxx a xxx
Hypoteční banka, a. s. , Radlická Jednotka xxxx/xx V-xxx/2006-605
333/150, Radlice, 15000 Praha 5,
RČ/IČO: 13584324
Listina:
Smlouva o zřízení zástavního práva podle obč. z. ze dne 22.02.2006. Právní účinky vkladu práva ke dni 23.02.2006."
Děkuji, Zikmund

ODPOVĚĎ:
Podle § 167 odst. 4 zákona č. 182/2006 Sb. , insolvenční zákon, ve znění pozdějších předpisů platí, že zpeněžením věci, práva, pohledávky nebo jiné majetkové hodnoty v insolvenčním řízení zaniká zajištění pohledávky zajištěného věřitele, a to i v případě, že nepodal přihlášku své pohledávky.
Podle § 285 insolvenčního zákona platí, že zpeněžením majetkové podstaty zanikají v rozsahu, v němž se týkají zpeněženého majetku ostatní závady váznoucí na zpeněžovaném majetku, včetně neuplatněných předkupních práv a včetně závad zapsaných ve veřejném seznamu, není-li dále stanoveno jinak.
Z výše uvedeného vyplývá, že zástavní právo, které jste uvedl, zanikne. Doporučuji však celou situaci ještě konzultovat s insolvenčním správcem. Podle § 167 odst. 5 insolvenčního zákona totiž platí, že je-li zajišťovací právo, které zaniklo zpeněžením (viz výše), zapsáno ve veřejném či neveřejném seznamu, který podle zvláštního právního předpisu osvědčoval vlastnictví nebo jiná věcná práva ke zpeněžené věci, pohledávce, právu nebo jiné majetkové hodnotě, vydá insolvenční správce nabyvateli zpeněžené věci, pohledávky, práva nebo jiné majetkové hodnoty neprodleně potvrzení o zániku zajištění.