Moje sestra je vlastníkem pozemku, který má na první pohled nevelkou hodnotu. Ale váží se k němu rodinné vzpomínky a vazby. Nyní sestra uvažuje o hypotéce na byt, který chce zakoupit. Kdyby časem vznikly problémy s placením hypotéky a došlo k exekuci majetku, lze dopředu ošetřit, aby se tento pozemek mezi potenciálně dražený majetek sestry nedostal? Např. předkupním právem, které bych měl nějakým způsobem upřednostněné před eventuélní dražbou ? Děkuji, Kamil

ODPOVĚĎ:
Hypotéka znamená, že za úvěr, který si Vaše sestra bere na byt, bude ručit právě tímto bytem. A to v první řadě. Neboli, banka je první v pořadí před kýmkoli, pokud by sestra neplatila hypotéku, kdo se může hojit právě na tomto bytě. Teprve pokud by nebyl dostatek prostředků z bytu, došlo by na tento Vámi zmíněný pozemek.
Předkupním právem dražbě nezabráníte, akorát byste měla právo na vyplacení Vašeho předkupního práva, pokud by mělo nějakou hodnotu. Ale vzhledem k malé hodnotě pozemku, a ke stabilním cenám bytů je nepravděpodobné, že dojde až na Váš pozemek, který vlastníte se sestrou.