V roce 2001 jsem jel na černo. Nikdo ode mne od té doby nic nechtěl, až teď soudní vykonavatel po mě vymáhá ony pokuty. Původní pokuta byla asi 1000 Kč. Nyní je po mě vymáháno 12.000 Kč. Není už dluh u MHD promlčený? Jarek

ODPOVĚĎ:
Promlčení u pokut uložených v prostředcích hromadné dopravy nastává po jednom roce od spáchání přestupku (jízdy „na černo“).

Pokud ovšem dopravní podnik v této lhůtě stačil učinit úkony směřující k vymáhání pokuty a podal žalobu o zaplacení k soudu, pak se celá situace podstatně mění. Soud podle všeho vydal rozhodnutí, kterým Vám byla uložena povinnost zaplatit dlužné pokuty a náklady řízení, jež nabylo právní moci.

Právo věřitele přiznané mu pravomocným soudním rozhodnutím se pak promlčuje až za 10 let. V takovém případě by výkon rozhodnutí byl prováděn ještě před promlčením a Vy námitku promlčení účinně nevznesete.

Co se týká tvrzení o tom, že jste o ničem nevěděl, pak v mnoha podobných případech k tomu dochází proto, že si osoby nevyzvedávají poštu od soudu anebo mají nezměněný údaj o trvalém pobytu, přestože že žijí jinde.

Pak dojde k fikci doručení a rozsudek nabude právní moci, aniž se o tom dlužník dozví. Ten to ke svému údivu zjistí teprve ve chvíli, kdy již běží exekuce.

Jak vše proběhlo, to byste zjistil teprve po prostudování spisu o Vašem případu (na což máte právo). Bez kvalifikovaného právního stanoviska však případné pochybení v řízení naleznete těžko.

Jinak na nárůstu částky není nic mimořádného. Nejde totiž jen o pokutu, ale také o úroky z prodlení a nemalou náhradu nákladů nalézacího a vykonávacího řízení.