Žiji ve Švédsku, chci zde zažádat o proces oddlužení. Chtěla bych do tohoto procesu zahrnout i dluhy z České republiky. Je to možné? Jak mám postupovat? Co musí udělat věřitelé v České republice, aby do tohoto procesu ve Švédsku byli zahrnuti? Pokud tyto informace nevíte, kde se mohu zeptat? Děkuji, Linda

ODPOVĚĎ:
Insolvenční řízení týkající se více členských států je upraveno v nařízení č. 1346/2000 o úpadkovém řízení. Dle něho obecně platí, že příslušným soudem by měl být ten, kde má dlužník hlavní zájmy. Zahrnutí zahraničních dluhů do insolvence v zásadě nic nebrání, ale závisí také na vnitrostátní úpravě, protože zmíněné nařízení upravuje jen základní rámec. Doporučil bych proto obrátit se na právní poradnu či odborníka ve Švédsku, která se ve Švédsku insolvenci věnuje.