Chci se zeptat, zda mohou úvěrové společnosti (DOOR financial) vylepovat oznámení o dluhu v bytovém domě na nástěnce - např. že je splátka po splatnosti, kolik dlužník dluží? Nebo přijít k němu do práce a hovořit o těchto věcech s jeho kolegy? Mají na to právo nebo je proti tomu nějaká obrana?

Skutečně do detailu sdělují, kolik byla půjčka, kolik je splátka, kolik je třeba nezaplaceno atd. Děkuji, Martin

ODPOVĚĎ:
Vámi popsaný nátlakový postup některých věřitelů je protiprávní.
V nejobecnější rovině lze v této souvislosti vyjít z čl. 10 Listiny základních práv a svobod, dle něhož platí, že:
- každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno;
- každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života;
- každý má právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě.

Shora uvedené je dále podrobněji upraveno v § 81/2 občanského zákoníku, dle něhož požívá zákonné ochrany mimo jiné vážnost člověka, jeho čest a soukromí. Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod (§ 86 občanského zákoníku).
Cítíte-li se popsaným jednáním dotčen na svém soukromí, jménu, dobré pověsti, vážnosti apod. , můžete se proti počínání dotyčné úvěrové společnosti bránit soudní cestou (včetně podání návrhu na vydání předběžného opatření, kterým by bylo úvěrové společnosti dočasně zakázáno v tomto jednání pokračovat). Pro učinění tohoto kroku Vám doporučuji advokátní zastoupení: www.advokatikomora.cz
Zveřejňování informací o totožnosti dlužníka, výši dluhu a jeho splatnosti by bylo dále možné kvalifikovat jako neoprávněné nakládání s osobními údaji (ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů). V tomto ohledu se proto můžete s podnětem na prošetření jednání úvěrové společnosti obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů:
https://www.uoou.cz/
Tento úřad zaujal v minulosti k podobným praktikám následující stanovisko:
https://www.uoou.cz/jsem-uveden-v-seznamu-dluzniku-na-internetu-je-to-legalni-a-jak-se-branit/d-11352

_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
usnesení předsednictva České národní rady č. 2/1993 Sb. , o vyhlášení LISTINY ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD jako součásti ústavního pořádku České republiky
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
zákon č. 101/2000 Sb. , o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/