3.12. 2003 jsem násilím podepsal směnku se splatnosti 30.06.2004. Pak se nic nedělo a v roce 2012 vyšlo najevo, že veřitel má od 28.02.2008 směnečný platební rozkaz zn. 30 Sm 217/2007-17 Mestký soud v Praze. Jak efektivně zjistit kdy žaloval věřitel dluh u soudu? Je tam prekluze? Jsem starobní důchodce. Děkuji, Marek

ODPOVĚĎ:
Informaci, kdy byla Vaše záležitost zažalována zjistíte nejlépe přímo na soudě. Obraťte se na Městský soud v Praze a telefonicky požádejte o nahlédnutí do spisu. Ve spisu pak naleznete na návrhu na vydání směnečného platebního rozkazu razítko s datem podání. Toto datum je dnem začátku řízení. Vzhledem ke skutečnosti, že v roce 2008 byl vydán ve věci směnečný platební rozkaz, tak platí, že toto právo se promlčuje za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno. Ve Vašem případě tedy za 10 let od nabytí právní moci směnečného platebního rozkazu. Kdy tento dokument nabyl právní moci, to zjistíte rovněž ze spisu.