Je potřeba při podpisu směnky vlastní přítomnost obou aktérů tedy věřitele i dlužníka, nebo stačí jen dlužník který směnku vystaví a pak například pošle po třetí osobě, právním zástupci apod.? Jedná se mi o případné soudní jednání. Děkuji, Bedřich

ODPOVĚĎ:
Pokud se jedná o směnu vlastní (tedy příslib, že určitou částku zaplatí výstavce směnky) postačí na směnce podpis výstavce. Skutečnost, jak se mezi věřitelem a dlužníkem směnka doručí není zásadní. Směnka je poměrně zásadní zajišťovací instrument, takže pokud u soudu není věrohodně zpochybněna její platnost (např. tím, že by zjevně nebyla sepsána a podepsána výstavcem), lze očekávat, že soud nároky ze směnky přisoudí. Přesto jako vhodnější formu sepsání a předání směnky doporučuji osobní jednání za přítomnosti svědků (případně sepis přímo u notáře).