Kamarádka dědí byt po zesnulém manželovi (v užívání tchýně a tchána). Její manžel zemřel v listopadu 2010, součástí dědictví je dluh na VZP 80.000 Kč. Vzhledem k tomu, že nejlepší podmínky pro splacení dluhu má její dcera, vzdá se vdova dědictví a rovněž tak učiní její syn (bratr). Může jednou kamarádka sepsat závěť, kde odkáže větší podíl na bytu, který vlastní a užívá synovi, jako zohlednění toho, že se vzdal dědictví po otci ve prospěch sestry?

Nebo tím, že se dědictví vzdal, přichází o veškeré s tím související výhody a nelze to zohledňovat? (Důvodem pro zřeknutí je rovněž předejití sporům při rozhodování v budoucnu, jak s bytem /levnějším/ po otci naložit). Syn s větším podílem na dražším bytě po matce by svoji sestru vyplatil. Děkuji, Tereza

ODPOVĚĎ:
Odmítnutím dědictví se vzdává syn i vdova veškerých práv i povinností spadajících do pozůstalosti.
V závěti musí Vaše kamarádka odkázat dceři nejméně polovinu podílu připadajícího jí ze zákona, tudíž ¼ z celkového majetku, pokud tedy jsou jen 2 sourozenci. V rámci závěti nelze zohledňovat případné rozhodnutí o odmítnutí dědictví po otci výslovně, ale samozřejmě zůstavitel může o svém majetku pořídit podle svého uvážení, takže při zachování minimálního zákonného nároku dědice může velikost podílů určit podle svých představ.