Otec mé matky zemřel. Nyní bude probíhat dědické řízení. Během svého života sepsal závěť, kde odkázal velkou část svého majetku manželce. Nicméně po několika letech sepsal "Dodatek" k závěti, který předal mé matce a kde jednu z části svého majetku, kterou v závěti odkázal manželce, odkazuje nyní mé matce.

Dodatek, který sepsal, je stejně jako závěť sepsán vlastnoručně, je podepsaný a datovaný. Dědické řízení bude probíhat 10.1.2011, proto se chci zeptat, zda má takto sepsaný "Dodatek" právní účinnost? Zda je platný? A pokud ano - je možné ho předložit až u notáře nebo je nutné o jeho sepsaní informovat notáře s předstihem? Moc děkuji za odpověď, Miriam

ODPOVĚĎ:
Pokud dodatek změnil závěť a není neplatný pro nedostatek některé z podstatných náležitostí, bude se dědictví rozdělovat podle znění dodatku – nevadí, že dodatek není nazvaný jako závěť a že v něm není napsáno, že ruší závěť předchozí. Notáři ho předejte současně se závětí původní.