Můj otec daroval za života poměrně hodnotnou nemovitost mému bratrovi. Jeho další majetek ale zanedbatelný. Co budu dědit tedy já a jaký bude můj dědický podíl z darovaného domu? Aneta

ODPOVĚĎ:
To je nezáviděníhodná situace - pokud totiž rodič za života, nebo kdokoli jiný daroval nebo odkázal majetek jednomu ze svých dědiců nebo sourozenců a na někoho jiného zapomněl. S tím se nedá, vyjma nezletilých dětí, prakticky nic dělat.
V dědictví by se dalo dělat pouze to, že pokud by existoval nějaký jiný dům nebo jiný hodnotný majetek, tak by se mohl domáhat ten ze sourozenců, který nic neobdržel, aby v dědickém řízení dostal víc, na to zákon pamatuje.
Ale pokud v dědictví již žádný majetek není, tak se není možné  něčeho domáhat.
Jindy se zase rodiče ptají, zda majetkové záležitosti řešit za života, nebo to nechat na dědictví. Je to otázka taktiky rodičů. Výhodné bývá jedno či druhé, pokud nechtějí spory o dědictví, tak většinou rodiče rozdělí majetek za života, byť si tím způsobí starosti; pokud se tím nechtějí zabývat, tak ponechají tuto otázku na dědictví a dědicové se pak podělí, ať už smírně, nebo i s nějakými rozpory.