Mám 2 sourozence, a zemřela nám babička, která vlastní 1/2 rodinného domu. Já vlastním 1/6, bratr 1/6 a sestra 1/6 a babička vlatsnila 1/2. V závěti babička uvedla, že si přeje, abych zdědil vše já. Jenže nás ujistili, že sourozenci jsou neopomenutelný dědici a že to nebude lehké.

Dnes (19.04.2016) mi přišel znalecký posudek na odhadní cenu prodeje všeho v částce 1.000.000, -. (Pozemky 500.000,- a Rodinný dům 500.000,-). Pozemky prodám, a rodinný dům si chci nechat. Kolik tedy činní čístka sourozencům kolik mám vyplatit? Děkuji za odpověd Václav

ODPOVĚĎ:
Nepominutelnými dědici jsou dle § 1643 o. z. děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci (tedy vnuci, pravnuci, atd.). Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.
Záleží na tom, kolik má Vaše babička případných zákonných dědiců. Pokud byla ke dni úmrtí vdova a její děti zemřely a zanechala pouze své 3 vnuky, pak každému vnukovi náleží dědický podíl 1/3 a povinný díl každého vnuka činí (při předpokladu, že jsou všichni zletilí) 1/4 z 1/3, tedy každý vnuk musí dostat 1/12 hodnoty pozůstalosti.
Jiný příklad: pokud by byla Vaše babička ke dni úmrtí např. vdaná, měla dvě děti, z toho jedno dítě žije a druhé zemřelo a zanechalo tři děti, tedy 3 vnuky, pak je dohromady 5 dědiců (manžel, jedno dítě a 3 vnuci) a každý má dědický podíl 1/5 a povinný díl jednoho dítěte a tří vnuků je 1/4 z 1/5, tedy 1/20 z celé pozůstalosti. Pak byste musel vyplácet 1/20 z 1.000.000 Kč.
Také je možné v rámci řízení o pozůstalosti s ostatními dědici uzavřít tzv. dohodu o odbytném, ve které si můžete domluvit výplatu jakékoliv částky (vyšší i nižší než zákonem stanovenou).