Moje matka zemřela 05/2008. Zdědil jsem po ní polovinu domku. Právní moc dědického usnesení nastala až 09/2014. Kdo byl vlastníkem této poloviny domku v roce 2013? Děkuji, Adam

ODPOVĚĎ:
Při posuzování této situace je potřeba vycházet z § 3069 občanského zákoníku: při dědění se použije právo platné v den smrti zůstavitele. V roce 2008 byl platný starý občanský zákoník, tedy zákon č. 40/1964 Sb. Podle § 460 starého občanského zákoníku se dědictví nabývá smrtí zůstavitele. To znamená, že nezávisle na tom, zda se dědí ze závěti nebo ze zákona, nabývá dědic majetek zůstavitele sice až po soudním řízení, ale zpět k okamžiku zůstavitelovi smrti. Vlastníkem poloviny domku jste tedy byl v roce 2013 Vy.