Je možné Smlouvu o důchodu na dobu určitou uvést v závěti, aby bylo v jejím plnění pokračováno do skončení její platnosti? Jde o případ, že plátce důchodu zemře dříve. Pro výplatu z této Smlouvy o důchodu bude v pozůstalosti odkazem určen peněžní účet. Děkuji, Petr

ODPOVĚĎ:
Domnívám se, že smlouva o důchodu smrtí jak plátce, tak příjemce, zaniká. Není tedy možné v závěti nařídit pokračování v této smlouvě (jak z názvu plyne, jedná se o smlouvu, tedy o dvoustranné jednání, ke kterému je potřeba souhlasu obou stran smlouvy). V závěti je však možné dát svému dědici příkaz, aby třetí osobě (odkazníkovi) po dobu určenou v závěti, platil plnění v konkrétní výši (jako odkaz) po stanovenou dobu po úmrtí zůstavitele.