Soud mi sdělil, že dědic mého dlužníka dědí s výhradou soupisu, že čistá hodnota pozůstalosti činila 3.000 Kč a výše dluhů 200.000 Kč. Je to jediný dědic dlužníka, dědické řízení začalo 2014 a skončilo 2016. Znamená to, že:

a) aktiva činila 203.000 Kč?
b) dědic zdědil 203.000 Kč, nebo 3.000 Kč?
c) dědic odpovídá za dluhy zůstavitele do výše 3.000 Kč?
d) dluhy 200.000 Kč byly, nebo nebyly uhrazeny v rámci dědického řízení?
Přemýšlím, jestli vzít zpět žalobu proti (tehdy neznámému) dědici o vydání bezdůvodného obohacení zůstavitele. Moje pohledávka nebyla zařazena do pasiv pozůstalosti, neboť zůstala sporná. Nebyl jsem vyzván, abych se vyjádřil k soupisu. Předem Vám děkuji. Libor

ODPOVĚĎ:
Znamená to, že aktiva činila 203.000 Kč, pasiva činila 200.000 Kč, čistá hodnota dědictví jsou aktiva mínus pasiva, tedy 3.000 Kč. Dědic ve Vašem případě zdědil 203.000 Kč a při uplatnění výhrady soupisu odpovídá za dluhy do výše nabytého dědictví, tedy do výše 203.000 Kč. Dluhy nebyly uhrazeny v rámci dědického řízení – v dědickém řízení se pouze určuje, kdo je dědicem zůstavitele. Dědic má po skončení dědického řízení povinnost uhradit věřitelům dluhy zůstavitele – ve Vašem případě však hradí dluhy zůstavitele pouze do výše 203.000 Kč.