Zemřela mi manželka 6.1.2015. Měla syna, z prvního manželství. Tento syn se rozvedl a podruhé se oženil. Před pěti lety zemřel a zůstala po něm dcera z prvního manželství. Manželka tuto vnučku neviděla 20let, neměla o babičku zájem, proto napsala listinu o vydědění. V listině o vydědění je poznámka, že vydědění se vztahuje i na potomky vnučky.

Vnučka má 2 malé nezletilé děti. Prosím jak a kdo bude dědit. Poslední vůli nenapsala. Děkuji, Milan

ODPOVĚĎ:
Po Vaší manželce budete dědit Vy, a to celou pozůstalost. Není-li závěť, dědí se podle zákona. V první dědické skupině dědí děti a manžel rovným dílem a nedědí-li děti, dědí jejich potomci. Vnučku a její potomky Vaše žena vydědila. Vnučka bude notářem vyzvána, aby se vyjádřila k listině o vydědění. Pokud vydědění uzná, pak jediným dědicem ze zákona jste Vy jakožto manžel. Listinu o vydědění může vnučka napadnout u soudu - musela by však dokázat, že Vaše žena byla v době sepisu listiny o vydědění duševně nepříčetná a neschopná takovou listinu sepsat (což se těžko prokazuje).