04/2013 jsme podávali k soudu žádost o znovu obnovení dědického konání (po nálezu závěti). Soud se do 1 měsíce výjádřil. Paní notářka, která to dostala následně k vyřešení se nám ozvala minulý týden. To je cca 1,5 roku od podání žádosti. K soudu jsme dokládali ověřenou kopii závěti. Notářka teď po nás chce originál závěti.

Problém je v tom, že jsme se stěhovali a momentálně nejsme schopni doložit originální závěť. Může stačit notářce jenom ověřená kopie závěti? Originál měla v rukách taky v dubnu 2013 jenom si nemyslím, že si na to bude pamatovat. V té době nám ona radila jak podat žádost k soudu. Může stačit teda jenom ověřená kopie nebo se to dá dokládat nějak jinak? V případě nutnosti jsou i svědkové, kteří tu závěť viděli na vlastní oči. Děkuji, Petr

ODPOVĚĎ:
Závěť je listina, jejíž jedinečnost nelze úředně ověřeným opisem nahradit a její originalitu nelze nahradit ani prohlášením svědků, kteří závěť viděli na vlastní oči. Notáři je potřeba doložit originál závěti.