Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.903

Prodej nemovitosti s věcným břemenem bez souhlasu osoby s věcným břemenem

1 odpověď

Je možné prodat nemovitost s věcným břemenem užívání bez souhlasu těch kdo mají právo nemovitost užívat?

Dobrý den,
máte-li na mysli věcné břemeno doživotního užívání vztahující se k určitým osobám, jde o věcné břemeno (nyní služebnost), jehož existence je vázána na určitou osobu a její smrtí zaniká.
Tato osoba nemá vlastnické právo k nemovitostem, které v rámci své služebnosti užívá. Existence služebnosti je zapsaná i veřejném seznamu (katastru nemovitosti), takže každý potencionální kupec této nemovitosti je s tímto zatížením nemovitosti obeznámen před prodejem.
Samozřejmě vezměte na vědomí, že služebnost doživotního užívání zatěžuje nemovitost a snižuje tím i její tržní hodnotu a zároveň i zájem kupujících o takovou nemovitost, chtějí-li ji sami užívat, nebude velký.
Každý nový kupec, který by takto zatíženou nemovitost koupil by musel dané osobě, které svědčí užívací právo, umožnit jeho užití v tom rozsahu na které části nemovitosti se užívací právo osoby vztahuje, se zbylými by si mohl nakládat, jak by chtěl.

Více o věcných břemenech a služebnostech podle nového občanského zákoníku se dozvíte zde: ODKAZ