Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.938

Jak zajistit aby pozemek zdědila družka a ne potomci, děti otce

3 odpovědi

Žijí s přítelem ten je vlastníkem zahrady s chatkou, rád by mi ji daroval, aby nespadala do dědictví po něm. Jak to udělat, co to stojí? Četla
jsem, že se musí sepsat smlouvu o smlouvě budoucí darovací, lze to? Byla bych ráda
kdyby přítel byl stále vlastníkem a já zahradu nabyla až po jeho úmrtí. Můžete
mě prosím poradit? Děkuji.

Dobrý den, pokud chcete nabýt nemovitost až po jeho smti, navrhuji sepsat závěť u notáře, sepiště ji podle nové právní úpavy, která bude účinná k 1.1.2014.

Pokud má však přítel děti (jsou tzv. neoopominutelnými dědici), výše uvedenou variantu bych příliš nedoporučovala, mohlo by se stát, že by si část tohoto majetku vůči Vám nárokovali).

K Vašemu dotazu - podle platné právní úpravy nelze sjednat darování pro případ smrti.

Jako nejlepší varianta se mi zdá darovací smlouva spolu s věcným břemenem bezplatného užívání nemovitosti dárcem. Kolky stojí cca 1000 Kč.

Potřebné vzory smluv naleznete na:ODKAZ

Po sepsání smluv (1x s úředně ověřenými podpisy CzechPoint cca 30 Kč za podpis), je nutno podat návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Je-li to Váš přítel, a žijete spolu déle než 1 rok ve společné domácnosti, bude toto darování osvobozeno od daňové povinnosti.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Takže nejlepším řešením bude když mi přítel zahradu daruje za života s věčným břemenem doživotního bezplatného užívání? Závěť má sepsanou z doby kdy jsme ještě nebyl spolu, děti tam vyloučil z dědictví z důvodů nezájmu. Právník nám ale řekl že se to dá napadnout třeba tím že děti budou tvrdit že zájem měly ale otec nechtěl a nastanou dědické tahanice. Pomohlo by kdyby přítel v závěti uvedl že jsem univerzální dědic? Děkuji.

Přesně tak, běžte cestou darování spolu s věcným břemenem.

Lze sepsat závěť (znovu doporučuji, ji sepsat nově podle nové pávnví úpravy účinné od 1.1.2014, a to u notáře), kde budete uvedena jako jediný dědic, s tím že bude obsaženo i ustanovení o vydědění potomků, z důvodu nezájmu. A souhlasím s Vším právníkem, že samozřejmě by bylo možné Vám dědické řízení znepříjemnit případným napadáním otcovy závěti - proto navrhuji to darování.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?