Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.650

Kdo zaplatí dluhy po zesnulém otci - potomci a manželka?

3 odpovědi

Dobrý den,
bydlím u rodičů v rodinném baráčku. Matka je v invalidním důchodu a vydělává jen otec a já. Otec má 62 let a má dost velké dluhy. Dotaz směřuji k tomu, co se stane až otec zemře a nestihne vše zplatit, což je velice pravděpodobné. Jestli věřitelé mohou sáhnout matce na baráček nebo mě na plat či majetek. A jestli se dá nějak tomuto zabránit. Děkuji

Zvažte podání návrhu na insolvenci - oddlužení.

Detailní informace o insolvenci - vizte zde:
ODKAZ.

V případě dědictví je možno předlužené dědictví vydat věřitelům, případně takové dědictví odmítnout.

Vše o dědění - vizte zde:
ODKAZ

Navrhuji zřídit Vám a Vaší matce, věcné břemeno dožití - vzor je dostupný zde ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Jestli jsem to tedy pochopil správně, otcovy dluhy se počítají do dědictví které získám a dá se ho zříci? Nemá žádný na sebe napsaný majetek, vše převedl na matku při postupném zadlužování...

Pokud Váš otec na sebe nemá žádný majetek - pak je situace snadná - prostě se zřeknete dědictví.

Ve vztahu k Vaší matce dojde k vypořádání společného jmění manželství než pozůstalost vstoupí do dědického řízení, tedy ona se stane majitelkou poloviny dluhů, pokud tyto vznikly za trvání manželství.

Nicméně pokud bude sepsané prohlášení např. u notáře, že veškeré dluhy, které Váš otec učinil nebyly součástí SJM a že šlo o jeho osobní závazky, zprostí se Vaše maminka odpovědnosti zcela.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?