Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.936

Neodpracovaný rok pro nárok na dávky a příspěvek na bydlení, proplacení cesty na ÚP

1 odpověď

Dobrý den,
jsem již několik let evidována na úřadu práce. Nemám odpracovaný jeden rok. Rodiče mi odkázali byt (jsem majitelka) a rodiče mají v tomto bytě trvalé dožití.
Já však bydlím s přítelem v pronajatém bytě, kde platíme nájem. Nepobírám žádné dávky. Mohu v této situaci získat příspěvěk na bydlení?
Na ÚP dojíždím cca 20 km.
Mám nárok na proplacení jízdného?
Děkuji za Váš čas, s pozdravem Tereza

Dobrý den,

příspěvek na bydlení se vztahuje k trvalému pobytu a společně se posuzují všechny osoby, které v bytě mají hlášen trvalý pobyt. Nárok na příspěvek na bydlení má tedy vlastník či nájemce bytu, pokud jeho náklady na bydlení převýší třicet procent příjmů společně posuzovaných osob (v Praze 35% příjmů). Třetina příjmů zároveň nesmí přesáhnout normativní náklady na bydlení (ty určuje stát jako průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti).
Vy tedy teoreticky můžete získat příspěvek na bydlení pouze za byt, v němž máte hlášen trvalý pobyt, budou však s společně s Vámi posuzované i další osoby (rodiče či přítel), kteří mají v tom bytě také trvalý pobyt.
Nárok na proplacení jízdného na ÚP bohužel nemáte.