Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.061.512

Výživné, alimenty po změně příjmení dítěte, potomka - platí otec výživné i nadále nebo ne?

1 odpověď

Dobrý den,
zajímalo by mě pohled z prvního hlediska na placení výživného. Jsme rozvedení, Žena se podruhé vdala a naše nezletilá dcera má změněné rodné příjmení na příjmení nového manžela její matky.
Jaká je tedy vyživovací povinnost?
Děkuji.

Dobrý den,

záleží na tom, zda nový manžel matky vaši dceru osvojil (adoptoval). Pokud ano, je ten v rodném listě dcery zapsán jako otec on a tím na něj přešla tzv. rodičovská zodpovědnost, a Vám naopak zanikla. K tomuto byste samozřejmě musel dát u soudu souhlas. Potom by jste ztratil k dceři veškerá práva i povinnosti, tzn. i povinnost vyživovací.
Pokud však šlo jen o prostou změnu příjmení a Vy jste stále zapsán v RL dcery jako její otec, máte stále vyživovací povinnost.