Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.518

Výměna zámku nájemcem, nájemníkem - má na to právo nebo ne?

1 odpověď

Vyměnila jsem dozicky zámek za zámek fab a majitel bytu vyhrožuje, že byt otevře s Policií a zámečníkem bez mé přítomnosti. Důvod však neudal.
Kontrolu v bytě jsem umožnila. Co v takovém případě dělat? Jak reagovat, pokud by výhrůžku splnil. Má na to vůbec nárok? Děkuji.

Dobrý den,

nájem na dobu určitou nelze vypovědět z důvodu potřeby ubytování osoby blízké pronajímateli. Z tohoto důvodu lze vypovědět jen nájem na dobu neurčitou (viz § 2288 zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník). Pronajímatel tedy samozřejmé nemá právo "vloupat se" do bytu za pomoci policie. Obvykle nájemní smlovy upravují podmíky, za jakých může pronajímatel učinit kontrolu bytu.

Proti podané výpovědi se můžete v souladu s § 2290 občanského zákoníku bránit podáním návrhu soudu k přezkoumání oprávněnosti výpovědi, a to do dvou měsíců od dojítí výpovědi.