Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.299

Práce na poloviční úvazek a nenavýšení platového tarifu, platové třídy - jak se bránit?

2 odpovědi

Klient neposlal žádný text dotazu do online chatu.

Dobrý den, od 1.1.2009 do 31.5.2017 jsem pracovala na obecním úřadě na poloviční úvazek, když jsem se letos (2017) rozhodla, že skončím protože nevystačím s penězi, dověděla jsem se, že mi za celé období nebyla navýšena platová třída. Nyní již pracuji jinde, mohu ještě zpětně požádat o přepočítání a pokud je možno o doplacení třeba jen několika měsíců či let? děkuji

Dobrý den,

doporučuji Vám nejprve si výpočet platu nechat ověřit u nezávislé osoby (účetní). Pokud nemáte veškeré poklady k dispozici, vyžádejte si je od bývalého zaměstnavatele. V případě nesprávného výpočtu poté (písemně) zažádejte bývalého zaměstnavatele o nápravu. Nebude-li Vám plat přesto doplacen, můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce (dle sídla zaměstnavatele), případně se následně domáhat svých nároků žalobou u příslušného soudu v občanskoprávním řízení. Je však třeba upozornit, že promlčecí doba v této situaci je tříletá, proto pokud Vám nebude chtít bývalý zaměstnavatel mzdu proplatit za dobu více, než tři roky zpětně, lze předpokládat, že tuto skutečnost namítne i u případného soudního řízení a v takovém případě Vám soud přizná náhradu mzdy jen za dobu tří let zpětně od uplatnění nároku.